1099
149595

LAMPFOT. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Något balusterformat bladhölstrat kolonnskaft på oktogonal fot. Reliefdekor av svanar och stiliserade växter. Höjd 41 cm exkl elmontering. Skärm medföljer.

Smärre bucklor och lagningar, fylld fot.