1113
154915

FICKUR, av Lepaute, Paris 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
17 500 SEK

Boett av guld, 18k. Vitemaljerad urtavla märkt "Lepaute" (urmakardynasti i Paris från 1740-talet t.o.m. 1800-talets början, med verkstad i Luxembourgpalatset vid Louvren). Urverk märkt "Lepaute No 428 au Luxembourgs". Boetten med otydliga stämplar. Diam 4,5 cm.

Tilläggslista

Boett av 18k guld.