Stor polykrom mytologisk figurscen. I fonden stridande trupper. Bred bård med de fyra elementen och i hörnen mytologiska figurer. Ull och silke. Delvis fodrad.
Slitage, smärre fläckar och skador, lagningar och ivävda partier. Senare lisière.
På Kunstindustrimuseet i Oslo för konservering 1977, oppdrag nr 7 enligt påsydd etikett på baksidan.