1157
156541

SEMIANTIK BAOTOU. 106,5 x 57,5 cm.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Klubbat pris
4 200 SEK

Polykromt randmönstrad botten med rader av korsformationer. Mörkblå huvudbård med stiliserade blommor. Tillverkad för den tibetanska marknaden.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. En kortsida något skadad.

Proveniens

Köpmannen och mattsamlaren Lennart Larsson jr, Stockholm.