Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1184
153047

SEMIANTIK SILKE KESHAN. 203,5 x 128 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
7 500 SEK

Mörkblå botten med rikt polykromt blommönster, medaljong och hörnornament. Vinröd huvudbård med palmett-, blom- och bladmönster. Flerfärgad silkevarp.

Ställvis hårt slitage, fläckar. Långsidorna med trampveck och smärre skador, kortsidorna saknar flera knutrader.