Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1186
157883

OLD SILKE KESHAN. 366,5 x 259 cm.

Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1 370 - 1 560 EUR
1 590 - 1 810 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Ljust kamelhårsfärgad botten med polykroma boteh-, blom- och palmettslingor samt liten medaljong. Ljust kamelhårsfärgad huvudbård med palmett-, boteh- och blomranka. Yttre sekundärbården med inskription.

Ställvis hårt slitage, fläckar varav en lite stel. Långsidorna och en kortsida med trampveck och smärre skador.