1202
157541

ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.

Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
1 400 - 1 570 EUR
1 460 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
ANTIK KHORASAN. 465 x 342 cm.

Mörkblå botten med tätt polykromt heratimönster. Ljusröd huvudbård med blom-, palmett- och granatäppelranka. Andra huvudbården grön med botehmönster. Många smala sekundärbårder.

Det mörkbrunfärgade garnet något korroderat. Något ställvis hårt slitage, fläckar, lagad, malskador, revor. Sidorna med smärre skador.