Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1261
120509

IKON. RUMÄNIEN (MOLDAVIEN) 1800-TAL. DE RÄTTROGNAS FÖRSAMLING.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Oljetempera på duk 140 x 198 cm.

Denna sammanfattande ikonostaserinrande ikon i stort format kan ha haft sin ursprungliga plats i ett mindre kapell, i en förhall till någon kyrka eller i en klostermatsal. De många inskrifterna, samtliga på rumänska, är av två slag, dels skrivna med kyrillisk skrift, dels med latinsa bokstäver. Här finns flera ikonografiska inslag med lokal rumänsk anknytning, som tex närvaron av martyren Johannes av Suceava. Idémässigt kan ikonmålaren möjligen hämtat inspiration från de bekanta moldaviska exteriörfreskerna från 1500-talet, tex i Voronets. Stilmässigt utgör ikonen snarast en folklig variant av ortodoxt, och även katolskt, måleri med rötter i 1600-talet.