1280
155231

VINKANNA, av Bolin, Moskva 1899-1908.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

Rutslipad kristall. Silvermontering med dekor av vinblad och druvor i art nouveau. Svängt handtag. Invändigt förgylld mynning och lock. På locket minnesgravyr. Höjd 28 cm.

Proveniens

Knut Henrik Littorin, Bjerstorp.