Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
129
153177

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Tårta och brännvinskaraff"

Signerad N. Kreuger och daterad 1924. Pannå 24 x 15 cm.

Proveniens

Tidigare i Fröken Bessie Kreugers samlingar, Stockholm.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogdelen under år 1924, som kat nr 635, sid 289.