1302
140843

DOSA, ostämplad, Ryssland 1800-talets slut. Senare franska kontrollstämplar.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
88 000 SEK

Delvis förgylld. Rund, med dekor i niello av porträtt med amiral Alexander Shishkov (1754-1841) och på baksidan en karta över Cronstadt.

Lockets kant lös från toppen.

Shishkov var statssekreterare åt Alexander I under Napoleon kriget fram till 1813. Från 1824 var han president av den ryska akademin.

Gravyr av A.Osipov 1809, bevarad på Erimitaget i S:t Petersburg.