Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1388
124667

PLUNTOR, två stycken, glas. Sverige, troligen Kungsholms glasbruk. Barock. Samt sex stycken senare, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390 - 585 EUR
453 - 680 USD
Klubbat pris
5 800 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Graverad dekor med alliansvapen för släkterna von Fersen-Wachtmeiseter. Pluntans mått 12,5 cm. Schatull från sent 1800-tal medföljer. Mått 42x29x21 cm.

Kungsholmsflaskorna glassjuka. (8)

Proveniens

With the arms of Hans von Fersen (1683-1736) and Eleonora Margareta Wachtmeister (1684-1748). Made for their wedding in 1715.