Madeleine Pyk – en samling F769
1413
149401

TEKANNA, porslin. Tyskland, 1700-tal.

Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
190 - 380 EUR
217 - 434 USD
Klubbat pris
13 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Bukig silverform, handtag, lock- och mynningskant av förgylld metall. Polykromt bemålad av strödda blommor och fjärilar. Höjd 18 cm.

Lockknopp med nagg.