Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1450
156310

DESSERTTALLRIKAR, 14 stycken och TAZZOR, ett par, porslin. Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark omkring 1900.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Meissenmodell med genombrutet bräm, polykrom blomdekor och förgyllda kanter. Tallrikarnas diameter 21 cm, tazzornas höjd 17,5 cm.

Tazzorna med kantlagningar, en tallrik med nagg. (16)