Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
157
120313

Severin Nilson

(Sverige, 1846-1918)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
Severin Nilson
(Sverige, 1846-1918)

SEVERIN NILSON, duk, signerad Severin Nilsson.

"Lasses nya solur". 90 x 68 cm.

Ytsmuts, gulnad fernissa. Krackelyr samt ospänd duk.

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på flera landsortsmuseer.