1657
151463

TALLRIKAR, två stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing/Daoguang, ca 1820.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Dekor av olika figurscener samt vapen för skotska ätten Grant, med valspråk” Craicelachie, Stand fast". Diameter 25 cm.

En med ifyllt kantnagg, smärre dekorslitage. (2)

Howard, "Chinese Armorial Porcelain II, p 674.