Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1691
123821

SKÅL, porslin. 1600-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
390 - 585 EUR
453 - 680 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
SKÅL, porslin. 1600-tal.

Dekor i underglasyrblått av drakar jagande pärlan bland molnformationer. Diameter 14,5 cm.

Glasyrslitage.

Proveniens

The Hatcher Collection, Christie's Amsterdam 12-13 June 1984.