Madeleine Pyk – en samling F769
1707
123823

VINKOPPAR, fyra stycken snarlika, porslin. 1600-tal, med Chenghuas sex karaktärers märke.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av flodlanskap. Diameter 8 - 8,8 cm.

Spricka, nagg. (4)

Proveniens

The Hatcher Collection, Christie's June 1984.