Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
176
121347

Nils Möllerberg

(Sverige, 1892-1954)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris

Nils Möllerberg
(Sverige, 1892-1954)

"Vattenhämterska (skuld)"

Signerad N. Möllerberg och numrerad 3. Gjutarstämplar A. Pettersson Fud. Guldpatinerad brons. Höjd 26 cm.

Leo Swane, "Nils Möllerberg", SAK, 1959, motivet omnämnt sid 156-157, jfr andra versioner/storlekar av motivet avbildade halvsida sid 151 samt helsidor plansch XII resp 116.

Det fristående motivet med "Vattenhämterskan" var ursprungligen en del av skulpturgruppen "Nornorna" utförd 1941.