193A
161601

Pierre Bonnard

(Frankrike, 1867-1947)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pierre Bonnard
(Frankrike, 1867-1947)

"Jeune femme dans la Rue" (Porträtt av Renee Monchaty)

Stämpelsignerad PB. Blyerts 26,5 x 20,5 cm.

Proveniens

Dickinson Roundell inc., New York.
Dickinson, London.
Galerie Berthet-Aittouares, Paris.

Certifikat utfärdat av Archives Bernheim- June 12 juli 2000 medföljer.

Formgivare

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.