225
122411

Okänd Konstnär 1600-tal

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd Konstnär 1600-tal

Porträtt av man i älghudskyller och spetskrage

Duk uppklistrad på pannå 126 x 98 cm.

Proveniens

Tidigare i de Törnerooska samlingarna på Ökna säteri, Södermanland. (Placering i den övre hallen)
Bukowski Auktioner, "Auktion på Ökna säteri", 15-17 juni 1990, kat nr 351.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Namnlösa porträtt", 15 - 30 jan 1938, kat nr 564.

"Slott och herresäten i Sverige", Södermanland, 1968, avbildad sid 340.

Fotograferad och registrerad på Svenska porträttarkivet. (SPA 1916:360)