231
161019

Okänd konstnär 1500-tal

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
35 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Okänd konstnär 1500-tal

"Anna Carstens uxor dni Woldemari de Warendorfe Ob Ao 1570"

Pannå, oval 75 x 58 cm. Förgylld och bronserad sengustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Åkers Styckebruk, Södermanland.

Svenska slott och herresäten, ny följd, 1923, Södermanland, sid 8, avbildad sid 10.

Ätten Wahrendorff tros ha varit en vestfalisk adelssläkt som levde i Mecklenburg. Vid 1700-talets mitt invandrade Joakim Daniel Wahrendorff till Sverige och kom att bli ägare till ett antal bruk, främst i Södermanland och Närke. Ätten Wahrendorff adlades i Sverige under namnet von Wahrendorff.