119863

239. JAKOB BJÖRCK, "Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782).

Duk 73 x 55 cm. Förgylld originalram med dekor av blomrankor, lagerkvistar, Lilla riksvapnet och kunglig krona.

Följerätt
Nej
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK/10 256 - 12 307 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
150 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Fotograferad och registrerad på Svenska porträttarkivet. (SPA 1987:1292)

Jakob Björk (1727–93), född och verksam i Stockholm där han kom att specialisera sig som porträttmålare av välkända personer. Sin första konstnärliga utbildning fick han hos Johan Henrik Scheffel, men hans konstnärskap kom allt eftersom att övergå till kopistens yrke. 1750 började han sin verksamhet som medarbetare och kopist till den berömde hovmålaren Gustav Lundberg. Björk återgav Lundbergs pasteller i olja och för denna gärning erhöll han 1774 av Lundberg ”ett litet skåp med pastellfärger” och en samling kopparstick som belöning för ” 24 års trogen tjänst”.

Björk var under senare hälften av 1700-talet flitigt anlitad som porträttör och mycket av den Lundbergska elegansen och skimret kom att avspeglas i hans porträtt. Gustav Lundbergs teknik blev länge rådande inom svensk porträttkonst och hade stort inflytande på oljemåleriet. Åtskilliga av Lundbergs porträtt är numera endast kända genom Jakob Björks kopior.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst (pappaledig)

+46 8-614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Bli kund