253
144317

Louis Belanger

(Frankrike/Sverige, 1756-1816)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Louis Belanger

Bergigt landskap med figurstaffage

Signerad L. Belanger. Uppfodrad duk 117 x 167 cm. Förgylld originalram med kompletterande list från senempire.

Proveniens

A tergo tullstämpel från Kejserliga tullkammaren i Helsingfors vilket tyder på att målningen troligen importerats från Ryssland till Finland före den Ryska revolutionen år 1918.

Inköpt från konsthandlare Sundman i Helsingfors 1945.

Målningen utförd 1797/98 då konstnären befann sig i St Petersburg. Efter vistelsen där beger sig Belanger till Helsingfors där han bl.a. utför en vy i akvarell över staden. Samma år reser han vidare till Stockholm där han kom att verka tills sin död år 1816.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

394. Sheila Hicks, "Quipo 14B".
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
Budhistorik
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
400 000

ditt bud
390 000

ditt bud
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
Aktuellt bud:
440 000 SEK