265
142559

Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

"Hamninlopp"

Signerad M Larson och daterad Paris 1856. Duk 93,5 x 150,5 cm.

Proveniens

Tidigare i agenten Erik Malmstens samlingar, Stockholm.

Axel Gauffin, "Simon Marcus Larsson - ett svenskt geni", 1943, upptagen i förteckningen över konstnärens arbeten undre år 1856, kat nr 192.

Formgivare