Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
282
133243

Otto van Veen, tillskriven

(Flandern, 1556-1629)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Otto van Veen, tillskriven
(Flandern, 1556-1629)

OTTO VAN VEEN, Olja på parketterad pannå

Konungarnas tillbedjan. 127 x 89 cm.

Slitage.
Krackelyr.
Ytsmuts.
Pannå med sprickor.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 355, 27-29 april 1955, kat nr 199. (Som ett verk av Rubens skola, såld för 199 kr)