304
122771

Salvator Rosa, hans krets

(Italien, 1615-1673)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Salvator Rosa, hans krets
(Italien, 1615-1673)

Italiserande landskap med Petrus martyrium

Uppfodrad duk 98 x 136. Förgylld och bronserad ram i empire.

Proveniens

Troligen tidigare i Carl Fredrik von Bredas samlingar.
Inköpt på auktionen efter Carl Johan Fahlcrantz år 1826. (1500 rdr rmt)
Tidigare i de Bondeska samlingarna på Säfstaholm, Södermanland, därefter i arv.

Ludvig Looström, "Konstsamlingarna på Säfstaholm, deras historia och beskrifning samt Trolle-Bondeska tafvelgalleriet i Stockholm", 1882, omnämnd sid16, upptagen i katalogen, kat nr 202, "Landskap med röfvare".

Auktionens målning av den italienska barockmålaren Salvator Rosa har tidigare ingått i de Bondeska samlingarna på Säfstaholm Slott i Södermanland. ”Den blinde excellensen” Gustav Trolle-Bonde (1773-1855) var den främste konstsamlaren och en av sin tids kulturpersonligheter i Sverige i början på 1800-talet. Han gjorde genom sitt mecenatskap och konstsamlande Säfstaholm till en konstmetropol i landet. I 1800-talslitteraturen beskrevs Säfstaholmssamlingen som ”ofelbart en af de brilliantaste i landet”. Konstsamlingen var en av Sveriges största i privat ägo. Den innehöll 250 verk och där fanns både svensk och utländsk konst, en del samtida 1800-talskonst men även äldre måleri och skulptur. Genom sitt konstintresse kom han i kontakt med flera av de mest framstående konstnärerna under det sena 1700-talet och 1800-talets första hälft. Han förvärvade en innehållsrik samling med representativa konstverk från 1600-, 1700- och 1800-talen. Salvador Rosa, Rafael, Carl Gustav Pilo, Ehrenstrahl, Canaletto, Frans Hals, Carl v. Breda och Pehr Hilleström var några av de konstnärer vars målningar uppskattades och inköptes av excellensen.
Gustav Trolle-Bonde var äldste sonen i sin familj och förväntningarna på honom var förutom att han skulle leva ett ärorikt liv att han skulle ingå äktenskap och få arvingar för att trygga släktens framtid. Hans äktenskap blev misslyckat och barnlöst. Han kom istället att ägna sitt liv åt att samla konst och böcker samt att förvalta ärvda egendomar, vilket han genomförde med största skicklighet. På äldre dagar blev han blind. Han omtalas därför ofta som “den blinde excellensen”. Under ett halvsekel skapade han slottet Säfstaholms historia, det var en spännande och dynamisk epok då kulturen och lantlivet i lycklig förening hade sitt givna säte i bygden.