314
145847

Tomaso Salini, hans efterföljd

(Italien, ?-1625)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 700 - 19 900 EUR
18 400 - 20 700 USD
Klubbat pris
240 000 SEK
(Italien, ?-1625)

Räv i hönsgården

Uppfodrad duk 114 x 169 cm.

Denna målning förefaller att vara utförd av samma hand som en grupp av konstverk som till alldeles nyligen var tillskrivna den romerske konstnären Tomaso Salini (kallad Mao). För denna grupp av målningar se V Markova, "Alcune nuove proposte per Tommaso Salini", G Papi, "Un tema caravaggesco fra i guadri di figura di Tomasso Salini" och M Gregori, "Altre aggiunte a Tommaso Salini", alla i Paragone Anno XL, Nuova serie, Arte no 17, vol 475, sep 1989, sid 26-57, färg pl II-III samt fig 25-55 och 57-58.

Idag är det dock generellt accepterat att dessa målningar måste dateras efter Sallinis dör omkring 1625 och utförda kring mitten av 1600-talet. Flertalet av dessa målningar har spansk proveniens och flertalet har nyligen blivit publiserade av R González Ramos, "Pedro Núñez de Villavicencio, Caballero Pintor", 1999, sid 139-41, kat nr 12-13, sid 178-182, fig 14-15, som av Pedro Núñez.

Särskilt bra exempel som båda visar jagande ynglingar som vilar i en skogsglänta försåldes från Carlton Towers genom Sothebys, London 4 nov 2009, kat nr 80. (tidigare tillskrivna Murillo) och Christies, London, 3 dec 2008, kat nr 262 (Salini, hans krets).