Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
319
138943

Pieter Neffs

(Flandern, ?-1656)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 100 - 14 500 EUR
13 900 - 16 600 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Pieter Neffs
(Flandern, ?-1656)

Katedralsinteriör med figurer

Signerad Pieter Neeffs och daterad 1637. Parketterad pannå 36 x 52,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, auktion 355, 27-29 april 1955, kat nr 183. (inköpt för 320 kr), därefter i arv.

Figurerna skulle kunna vara utförda av Jan van der Hoecke (1611-1651)