335
160659

Matthias Withoos

(Holland, 1627-1703)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Matthias Withoos
(Holland, 1627-1703)

Skogsstilleben med plantor, blommor, fjäril och skogsmus

Uppfodrad duk 53,5 x 41,5 cm. Förgylld och bronserad ram från 1800-talets första hälft.

Withoos studerade under stillebenmålaren Otto Marseus van Schrieck. Tillsammans med denne och stillebnmålaren Willem van Aelst reste han 1648 till Rom. Efter sin återkomst 1653 var han verksam i sin hemstad Amersfoort. 1672, då franska trupper belägrade staden, flydde han till Hoorn där han var verksam fram till sin död.
Withoos specialiserade sig, likt sin lärare van Schriek, på sk "Forest Floor Still lifes", vilka karaktäriseras av att fokuseringen är lagd på den mystiska undervegetationen i skogen; plantor, insekter, reptiler och andra djurarter från den vilda världen.