365
130167

Engelsk skola 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Engelsk skola 1700-tal
(Sverige)

Thalia, komediens beskyddare

Pastell 61 x 50 cm. Samtida bronserad ram.

Tilläggslista

Tillskriven Katherine Read (1723-1778) utifrån foto. Bukowskis ber att få framföra sitt tack till Neil Jeffares för denna information.

Proveniens

Norrköpings auktionskammare, Konstauktion, 28-29 sep 1959, kat nr 242, avbildad på katalogens framsida. (såld för 1.400 kr)