367
160751

Engelsk skola 1700-tal

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Engelsk skola 1700-tal
(Sverige)

Porträtt av yngling med vit sjal

Uppfodrad duk, oval 76 x 61 cm. Samtida bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i häradshövding Marcus Wallenbergs samlingar, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, "Namnlösa porträtt", 15 - 30 jan 1938, kat nr 578.