Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
369
95755

Giovannai Battista Bassi

(Italien, 1784-1852)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Giovannai Battista Bassi
(Italien, 1784-1852)

Landskap i närheten av Castelgandolfo

Signerad G Bassi fec. och daterad Rom 1827. Uppfodrad duk 76 x 62,5 cm.

Proveniens

Troligtvis skulptören Bertel Thorvaldsen (1770-1844), Köpenhamn.

Denna nyligen upptäckta målning är ett viktigt tillskott till Bassis begränsade produktion. (C. Nicosia, "Giambattista Bassi (1784-1852), 1985 tar endast upp 26 kända målningar inklusive ett självporträtt, vilka i stort sätt alla befinner sig i museisamlingar i Danmark och Italien).

Castelgandolfp, påve Urban VIII sommarresidens ligger 30 km sydöst om Rom i Albanobergen. Bassi utförde ytterligare ett motiv från Castelgandolfo, "Veduta di Castelgandolfo" 99,5 x 136 cm (Pinacoteca, Ravenna). Vänstra delen av denna målning baserar sig på auktionens.

Auktionens målning har troligen tillhört den danska skulptören Bertel Thorvaldsen. Den kan vara identisk med en målning som Bassi nämner i ett brev till Thorvaldsen 1828. man vet att Thorvaldsen ägde fyra målningar av Bassi. Thorvaldsen var i Rom mellan åren 1810-20 och blev troligen presenterad för Bassi av skulptören Antonio Canova.