Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
376
124705

Henry Loos

(Belgien, Född 1800)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Henry Loos
(Belgien, Född 1800)

"Barranca"

Signerad Henry Loos och daterad Antwerp 1894. "Barque Barranca, Captn. C.J. Nylén passing south foreland" Uppfodrad duk 53 x 75 cm.

Barkskeppet "Barranca", Helsingborg inköptes i Liverpool den 1 juni 1890 för £ 2.250. Fartyget byggdes av en av dåtidens frästa skeppsbyggare, Alexander Hall, Aberdeen, Skottland.