392
161101

Jonas Åkerström

(Sverige, 1759-1795)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jonas Åkerström
(Sverige, 1759-1795)

Komposition med sfinx

Tusch och tuschlavering 11 x 15,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i Bertil Rapps samlingar, Stockholm