434
156915

Okänd konstnär 1800-tal

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Okänd konstnär 1800-tal

"Juliette - ou les prosperités du vice/Justine - ou les malheurs de la vertu" (44)

Samling om 44 kopparstick, sannolikt 1800-talets första hälft. Efter illustrationer till "Juliette - ou les prosperités du vice" och "Justine - ou les malheurs de la vertu" av Marquis de Sade. Ca 11 x 7 cm.

Bladen punktvis monterade med lim, några med defekter.