446
154939

DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 970 - 4 410 EUR
4 140 - 4 600 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på fruktornerade kulfötter och anfanger. Locket med graverade blommor samt Karl XI:s kröningsmedalj. Svisselarade initialer och datering. Hänkel med dekor av frukthänge. Höjd 18,5 cm.

Äldre lagningar vid två av anfangerna samt runt kannans botten.

Tilläggslista