Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
446
154939

DRYCKESKANNA, av Vincent Mundt, Narva (verksam 1697-1704-1727). Barock.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
4 360 - 4 850 EUR
4 990 - 5 540 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk, på fruktornerade kulfötter och anfanger. Locket med graverade blommor samt Karl XI:s kröningsmedalj. Svisselarade initialer och datering. Hänkel med dekor av frukthänge. Höjd 18,5 cm.

Äldre lagningar vid två av anfangerna samt runt kannans botten.

Tilläggslista