450
80905

DRYCKESKANNA, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1727. Senbarock.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
62 000 SEK

Svenska efterkontrollstämplar från omkring 1760. Delvis förgylld. Fruktornerade kulfötter, fotanfanger med akantusblad och profilmedaljonger. På locket graverad bérainornamentik och Karl XII:s begravningsmedalj. I botten minnesmedalj för drottning Kristina. Hänkel med ansiktsmaskaron. Höjd 20 cm, vikt 1 663 g.

Lagning vid tumgreppet.

Proveniens

F.S. 140, Falk Simons samling.