452
127131

DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
135 000 SEK

Delvis förgylld, med infattade förgyllda Karl XII:s nödmynt. Konisk, på fotring med godronnerad övre kant. Runt livet band av graverad berainornamentik mot mattpunsad fond. Locket med godronnerad kant, drivet i avsatser. Infälld medalj med Karl XII:s bild och valspråk. I botten fyra karoliners mynt från 1718. Tumgrepp med krön i form av en dödskalle. Höjd 21 cm, vikt 1 183,5 g.

Proveniens

Har ingått i Carl Robert Lamms samling, nr 2168, inköpt 1910 från Anders Andersson med proveniens familjen Tottie. Såld hos Bukowskis på den Lammska auktionen 1923 för 2 850 kr. Bengt Johanssons samling, såld på auktionen 1964, katalognr 57.