455
143497

KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris

Cylindrisk på tassfötter. Stansade bårder. Rak, högt ansatt pip. Fällbart lock krönt av blommande kvist. Rakt handtag av ebenholts. Undertill stämplad med adliga ätten Lorichs vapen samt graverad lodangivelse 37 3/8. På livet graverat crest. Höjd 19 cm.

Proveniens

Adliga ätten Lorich.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

597. Olle Olsson-Hagalund, Gustav III:s paviljong, Haga-parken.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK