Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
455
143497

KAFFEKANNA, Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris

Cylindrisk på tassfötter. Stansade bårder. Rak, högt ansatt pip. Fällbart lock krönt av blommande kvist. Rakt handtag av ebenholts. Undertill stämplad med adliga ätten Lorichs vapen samt graverad lodangivelse 37 3/8. På livet graverat crest. Höjd 19 cm.

Proveniens

Adliga ätten Lorich.