468
158077

SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Delvis förgyllt. Ovalt, bukigt på fyra bladfötter. Dekor av drivna och ciselerade blommor och rocailler. På locket liggande roskvist med. Längd 15 cm.

Proveniens

Josef Sachs samling nr 34