Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
473
157241

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 49 3/4 och 49 1/4. Höjd 26 cm, vikt 1 310 g (tillsammans). (2)

Jämför: Svenskt Silversmide, del III, plansch 156, 157 samt sid. 63. Liknande sockerskål i Röhsska Museet, Göteborg.

Dekoren med förgyllda rektangulära plattor, omgivna av akantusslingor är inspirerad av Robert Joseph Auguste mästare till den Creutzska servisen, Paris 1775. Gustaf Filip Creutz servis finns i dag på Stockholms slott.