Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
482
121833

LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 390 - 3 880 EUR
3 880 - 4 440 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Förgyllda. Gjutna. Fasetterade balusterskaft med banddekor, på kvadratisk fot med avfasade hörn. Urnformad bladhölstrad ljuspipa. Höjd 20 cm, vikt 914 g.

Tilläggslista

Ljusstakarna är stämplade 1771 av Rudolf Sondag (verksam i Rotterdam 1746-1812). Senare förgyllning.