Arne Jones E1299
483
127601

KANDELABRAR för tre ljus, ett par, av Christopher Jonsen, Köpenhamn 1768. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
215 000 SEK

Kannelerade med vridna balusterskaft och klockformad rund fot. Svängda bladornerade ljusarmar. Även ljusarmarna med stämplar. Höjd 40 cm, vikt 4 761 g. (2 397+2 364 g). (2)

Proveniens

I gåva till nuvarande ägare från fru Vera Sager, Stockholm.

Francois-Thomas Germain var en av de franska guldsmeder som levererade silver till det danska hovet och den kungliga taffeln. Christopher Jonsens kandelabrar kan vara utförda efter en fransk förlaga och utgör ett utmärkt exempel på starka influenser från det franska silversmidet. Jmf. Ole Villumsen Krog, "Fransk guldsmedekunst og det danske kongehus", En Konges Taffel Guldsmedekunst og borddaekning i det 18. århundrede, s. 59, Penham 1988.