499
133771

TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 640 - 9 550 EUR
8 680 - 10 800 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Oval, slät med svängda räfflade fötter och hänklar. Locket med vriden rokokoknopp. Längd 31 cm, vikt 1 445 gram.