160087

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 480 - 9 360 USD
Klubbat pris
56 000 SEK

Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Från bortre ängen"

Signerad Eugen och daterad 1910. A tergo signerad E-n och daterad "omkr. 1910, färdigmålad 1941". Duk 80 x 120 cm.

Motivet avbildar Saltsjöqvarn sedd från Waldemarsudde.