SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska.
Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)
×
Logga in
Kunde inte logga in