511
155033

UPPSATSSKÅL, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1869. Nyrokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Rund skål med dekor av bucklor, vinblad och druvor i relief. Balusterskaft på rund delvis genombruten fot. Höjd 33 cm, diam 38 cm.

Proveniens

Graverat vapen för friherrliga ätten Leijonhufvud.