856
129457

BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 780 - 5 730 EUR
5 420 - 6 510 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Fanerad med jakaranda, amarant och fruktträ. Beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Signerad med stämpel på höger bakre hörn under skivan "C. TIETZE 7" samt på övre lådans insida "C. TIETZE" och med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Skivan märkt med rödkrita "No 7". Längd 83, bredd 46,5, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.

Nedtill maskstungen, ställvis fanerlagningar och fanerskador.